Ztráta dokladů a peněz v zahraničí

Na dovolené více než jinde je třeba si dávat pozor na své doklady. Na druhou stranu nejsme neomylní a i v zahraničí může dojít ke ztrátě vašich dokladů či peněz. Víte, jak v takovém případě postupovat?

Ztráta občanského průkazu

Hned, co zjistíte ztrátu občanského průkazu, obraťte se na policii, která s vámi sepíše protokol. Také kontaktujte zastupitelský úřad, který vám vydá cestovní průkaz, abyste se bez problémů mohli vrátit domů. Občanský průkaz si pak vyřídíte až v České republice.

Ztráta cestovního pasu

I zde je nutné co nejdříve oznámit ztrátu cestovního pasu policii. Vyžádejte si sepsání protokolu. Poté kontaktujte místní zastupitelský úřad, který vám poradí, co máte dělat dál. Na cestu domů vám bude vystaven náhradní cestovní průkaz. Nejde však o cestovní pas.

Ztráta řidičského průkazu

Chystáte-li se do evropských zemí, většinou si vystačíte s českým řidičským průkazem. Ovšem je třeba počítat s tím, že některé autopůjčovny požadují mezinárodní řidičský průkaz. Bohužel náhradní řidičský průkaz v cizině není možné vystavit.

Ztráta peněz

Vhodné je nenosit všechny peníze u sebe, abyste se nedostali do situace, že ztratíte celý obnos, který u sebe máte. Pokud se vám to stane, můžete požádat o pomoc zastupitelský úřad ČR, který bude v místě vašeho pobytu. Bude vám půjčena alespoň taková částka, abyste se mohli vrátit zpět do České republiky. Jste-li držitelem embosované karty, můžete požádat svou banku o vydání náhradní hotovosti či náhradní platební karty. Počítejte však s tím, že tato služba je zpoplatněná.

Budete-li mít v rámci cestovního pojištění sjednanou asistenční službu, pojišťovna vám pomůže tyto případy vyřešit. Můžete se obrátit na různé pojišťovny, např. Českou pojišťovnu, Kooperativu, AXA atd.

Comments are closed.